» Pokaż wszystko     1 2 3 4 5 ... dalej»     » Pokaz slajdów

Dzieje Jasienicy

Jasienica leży nad Gunicą w pobliżu jej ujścia do Odry (Roztoki Odrzańskiej). W rejonie Jasienicy płynie rzeka Jasienica.
Jasienica od południa przylega do Zakładów Chemicznych Police. W graniach osiedla administracyjnego Jasienicy należy także część miasta Duchowo położona po drugiej stronie Gunicy.
Wieś o przypuszczalnie IX – XII-wiecznym rodowodzie (wieś rycerska), związana z istnieniem tu klasztoru augustianów. Ok. 1330 roku została przekazana pod opiekę zakonnikom z Tatyni, co potwierdzono aktami Barnima III. Na przełomie XIV-XV wieków klasztor i wieś została złupiona przez rabusiów a zakonnicy popadli w chaos organizacyjny.
W połowie XVIII w. na gruntach przyległych do wsi Jasienica założono dwie wsie: Niekłończycę i Uniemyśl oraz kolonię nazwaną Nowym Dębostrowem (dziś wieś Dębostrów). W 1898 do ówczesnej wsi doprowadzono linię kolejową ze Szczecina, przedłużoną 12 lat później do Trzebieży. We wsi istniała stacja Jasienica, od 2002 roku linia pasażerska została zamknięta.
W latach II wojny światowej istniał tu niemiecki obóz pracy niewolniczej Lager Kreideberg Jasenitz, w którym z odpadów poprodukcyjnych wydobywano kredę. W czasie II wojny światowej wieś częściowo zniszczona, została zajęta 27 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie (2 Front Białoruski – 2 Armia Uderzeniowa) a we wrześniu 1946 r. została przekazana administracji polskiej po likwidacji tzw. Enklawy Polickiej.
Jasienica do 1939 r. znajdowała się w powiecie Randow (rejencja szczecińska), w okresie II wojny światowej podlegała pod powiat Ueckermünde. W latach 1945-1954 miejscowość była siedzibą gminy Jasienica. W 2. połowie XX w. mieszkały tu rodziny trudniące się rolnictwem, leśnictwem oraz pracowników pobliskich Polic (ZCh "Police") i Szczecina. W 1973 roku Jasienicę włączono w granice administracyjne miasta Police.

» Pokaż wszystko     1 2 3 4 5 ... dalej»     » Pokaz slajdów